Zázračný, a přesto zapomenutý amarant

Zázračný, a přesto zapomenutý amarant
Věříme, že o amarantu jste již slyšeli. Ptáte se ale, co to vlastně amarant je a proč se mu říká nepravá obilovina? Jaká je historie, současné využití a nutriční hodnoty? To vše se dozvíte v našem dnešním článku

Současná doba je velmi uspěchaná. Všichni se honíme za velmi "důležitými" a "neodkladnými" věcmi, až zapomínáme na to, že pevné zdraví a vnitřní pohodu získáme jen jednou za život.

Reklama

Ke snídani se odbudeme šálkem kávy se třemi zobanci z rohlíku a přežíváme na této energii celý den. Někdy svůj "pestrý jídelníček" obohatíme "kvalitní" čokoládovou sušenkou za 3,50 a myslíme si, jak jsme si nepochutnali a že vydržíme až dojdeme domů, kde smlsneme, na co přijdeme. Jednoduše huntujeme naše krásná těla a řítíme se do velkých zdravotních a psychickým problémů.

Vliv stravy je větší, než si připouštíme

Již staří Inkové, Mayové a Aztékové moc dobře věděli, že svou vnitřní sílu a takový ten správný "životní pohon" musí hledat ve složení své stravy. Objevili a po dlouhá léta pěstovali dnes již téměř zapomenutý amarant, nazývaný dle Inků jako "KIWICHA". Existují i paměti o skutečnosti, že se amarant prodával v Mexiku na ulicích na způsob sladkého popcornu pod názvem "Amaranth POP", jež ve svém hlubším významu znamenalo "radost".

Amarant
Amarant

Pořád se ptáte, co to amarant vůbec je? Jedná se o rostlinu, jež se také říká laskavec či sloní ucho. Mluví se o ní i jako o "obilovině Aztéků" nebo jako o "nepravé obilovině", protože je přirozeně bezlepková. V přírodě se můžeme setkat až se 60 druhy této nutričně výživné rostliny, avšak pouze 3 druhy se používají v potravinářském průmyslu. Většina z vás bude možná překvapena i faktem, že právě v České Republice žije zakladatel společnosti Amaranth, který se už minimálně 20 let snaží o návrat amarantu na naše jídelníčky. Pan Bedřich Matuš se zasloužil i o významné objevy během svých výzkumů a je ve svém oboru opravdu kapacitou.

Amarant se pěstuje nejen pro svá semena, ze kterých se vyrábí velmi kvalitní oleje a mouky, ale také pro své listy. V Karibiku a Asii se listy amarantu díky vysokému podílu vitamínu C a sqalenu používají jako listová zelenina.

Aramantová bílkovina vede ke zlepšení bílkovinové rovnováhy u lidí trpících potravinovými alergiemi

Amarantová zrna obsahují mnohem více proteinů, než běžné  obiloviny.  Je dokázané, že amarantová bílkovina přidávaná do tekutých výživ vede ke zlepšení bílkovinové rovnováhy u těžce nemocných lidí v rekonvalescenci a také u osob trpících potravinovými alergiemi, malých dětí a dospělých s celiakií.

Proč zrovna amarant?

Jak už bylo zmíněno, obsah proteinů v amarantu je mnohonásobně vyšší, než u jiných obilovin. To samé platí i u obsahu vlákniny a minerálů. Jelikož obsahuje squalen a lysin, dobře působí na tvorbu a regeneraci mozkových buněk, duševní vývoj dětí a pozitivně ovlivňuje látkovou výměnu. Podporuje prevenci a léčbu zácpy či rakoviny tlustého střeva. Mnoho sportovců užívá amarant jako hlavní či doplňkovou součást jejich stravy pro tvorbu svalové hmoty, a to díky vysokému obsahu kvalitních bílkovin a vitamínů.  Amarant je vhodný i při prevenci a léčbě poruch s hladinou cholesterolu a nadváhou. Navíc je velmi dobrým přítelem pro cukrovkáře a osoby se špatným trávením.

Amarantová mouka   Amarantová mouka
Amarantová mouka

Amarant se dnes objevuje již v mnoha potravinách, ať už na přípravu müsli, pečiva, palačinek atd. má téměř pořád stejnou chuť - lehce ořechovou s nádechem hořkosti. Já osobně jsem amarant nemohla před několika lety ani polknout. Avšak doba pokročila a nové technologie se zasloužili o lepší zpracování a následnou chuť amarantu v potravinách. Mouky, které se nedávno začaly prodávat, nemají chybičku. Oleje, jež jsou doplňkem několika známých kosmetických značek, je i zázračným lékem na popáleniny a hojení jizev. Sama ho mohu jen doporučit, protože právě díky tomuto oleji nemám po opaření vroucí vodou zjizvenou ruku.

Amarant zakoupíte ve vybraných internetových obchodech a téměř každé zdravé výživě

Pokud budete mít chuť amarant vyzkoušet, na internetu existuje několik odkazů, kde si ho můžete koupit. Téměř v každé zdravé výživě byste ho mohli najít, avšak pozor!!! Nezahazujte flintu do žita, když zkusíte nějaký výrobek s amarantem a nebude vám chutnat. Je to receptura od receptury.

Závěrem

Nechci tvrdit, že amarant spasí svět a lidé by se jím měli cpát od rána do večera, ale občas nám trochu dobrého pocitu z jídla a hlavně po jídle neuškodí. A to mi věřte, že i když se přecpete k prasknutí omáčkou zahuštěnou amarantovou moukou, do hodiny vám slehne a budete se cítit dobře. Místo deseti palačinek jich najednou sníte jen pět, protože vás skvěle zasytí.

PS: Kdo nic nezkusí, nic nezíská. ;-)

Amarantová mouka

Energie: 1517 kJ / 100 g
Kalorie: 362,56 kcal / 100 g

Nutriční hodnoty amarantu
Nutriční hodnoty amarantu

Komentáře

Obrázek uživatele Vendula

dobrý večer pracuji ve firmě kde se vyrábí bezlepkove potraviny a používáme i amarant,u jedné spolupracovnice vyvolává reakci že se začně dusit dostane vysoké horečky a bolí jí klouby alergická prý není podle lékařů ale nevíme proč se to stává,já mám problém jen že se mi udělají fleky rukou a obličeji a pálí mě kůže

Obrázek uživatele Veronika Šubrtová

Dobry vecer, o teto reakci na amaranth slysim poprve. Kazdopadne se obratim primo na odborniky zabyvajici se amaranthem a pokusim se zjistit jejich nazor. Napiste mi prosim jeste na veronika.subrtova12@seznam.cz Dekuji a preji Vam hezky vecer,Veronika

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA
Ochrana před spamem.
Reklama
TOPlist