"Welcome celiac..." - tak přesně tohle na vás Stockholm křičí!

Stockholm
A je to tady zase. Další balení na cesty. Lehce váhám, co si zabalit. "Mám si brát bezlepkové jídlo, nebo nemám? Přece jen je Švédsko v tomto ohledu mnohem dále, než jiné země..." Přesně tohle se mi honilo hlavou při balení. Neodolala jsem a přece jen jsem si pár věcí zabalila. Ano, tipujete správně. Příští zastávka Stockholm, Švédsko

Sotva jsme přistáli na letišti ve Stockholmu a já jsem dorazila do centra, věděla jsem, že mé obavy byly naprosto zbytečné. Navštívila jsem hned první obchod, na který jsem po cestě do hotelu narazila, a byla jsem mile překvapena, že i v tak malém obchůdku mají něco pro nás celiaky. To mě trochu uklidnilo a mohla jsem pokračovat na hotel s vědomím, že ve velkém obchodě to bude ještě lepší.

Stockholm (Švédsko)
Stockholm (Švédsko)

Ubytování jsem měla zajištěné v holetu Best Western Hotel Karlaplan. Paní na recepci byla velmi milá a jako všichni Švédi mluvila velmi dobře anglicky. S menší obavou jsem si ověřila, že počítají s mým požadavkem na bezlepkovou stravu, protože jsem měla zajištěnou i polopenzi. Slečna mě bez váhání ujistila, že je vše v pořádku. Vše probíhá formou švédských stolů, kde si prý vždy něco vyberu, a pokud bych si přála bezlepkový chleba, není problém. Hned na první večeři jsem si na vlastní kůži zkusila, že mě slečna nelakovala a vše bylo po celou dobu pobytu naprosto v pořádku.

Reklama

Pokud se vydáte na nákup nějakých bezlepkových pamlsků a běžných bezlepkových potravin, nemusíte mít strach, že by se ceny od těch českých nějak markantně lišily. Dokonce jsem zůstala v úžasu zírat na bezlepkovou mouku, která stála jen 17 SEK (v přepočtu je to asi 51 Kč). A to si představte, že proslulý Švédský hotdog se pohybuje na ulici kolem 25 SEK. No není to úsměvné? Je to vůbec možné, aby bezlepkové potraviny byly levnější než místní pochoutka? Ano! A právě tady ve Stockholmu.

Sekce Gluttenfritt  Sekce Gluttenfritt  Sekce Gluttenfritt
Sekce Gluttenfritt

Kde bezlepkové potraviny stoprocentně najdete? Určitě naleznete bezlepkovou sekci označenou jako "Glutenfritt" v mínus druhém patře v obchodním centru Åhlens City na ulici Klarabergsgatan. Najdete tu od mouky přes chleby a housky i nejlepší sušenky a dokonce i Švédské zázvorky (sušenky ze zázvoru - hodně se prodávají v IKEA). Ale to není všechno! V mrazících boxech jsou připraveny předpečené dorty, chleby, zákusky a dokonce i pizza.

Stockholm (Švédsko)
Stockholm (Švédsko)

Dalším místem, které byste neměli vynechat při toulkách Stockholmem, je pekařství Friends of Adam na ulici Horasfull 13. Dokonalé místo, kde na cokoli se jen podíváte, je bez lepku. Pokud by vás zajímala jejich velkolepá nabídka, mrkněte na jejich webové stránky. Dalšími obchody jsou COOP, ICA a určitě všechny větší supermarkety. Někde máte sekce hezky označené, někde je to jen hezky a přehledně uspořádané, ale kdo hledá, najde!

Stockholm (Švédsko)  Stockholm (Švédsko)  Stockholm (Švédsko)
Stockholm (Švédsko)

Kdybych osobně nebyla "tupec" a při kupování letenky bych nezapomněla nahlásit, že do letadla prosím "gluten free meal", můžu říct, že celý Stockholm na mě působí velmi pozitivně. Jako kdyby křičel kolem dokola: "Celiaci, máme vás rádi a víme o vás! Postaráme se tu o vás!"

Proto neváhejte a jeďte. ;-)

Komentáře

Obrázek uživatele Pavla

super článek!!!

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA
Ochrana před spamem.
Reklama
TOPlist