S batůžkem po Malé Fatře? I celiak si přijde na své!

S batůžkem po Malé Fatře? I celiak si přijde na své!
Široké pláně a přenádherný výhled z vysokých hřebenových cest. Přesně tuto krásu jsem již dlouho toužila spatřit. Pořád jsem si říkala: "Copak to jde, když jsem celiak?" Z představy těžkého batohu na zádech plného jídla se mi dělalo poněkud nevolno. Ale světe div se, ono to jde!

Slovensko je mezi alergiky na potraviny velmi oblíbenou destinací. Téměř v každé restauraci se setkáte s malými čísly za každým pokrmem, jež označují jednotlivé alergeny. O seznam alergenů stačí požádat obsluhu a ona vám jej donese.

Reklama

My jsme vyrazili prozkoumat Malou Fatru. Dojeli jsme vlakem do Žiliny, kde jsme přestoupili na autobus do Terchové. Malebná vesnička pod horami se ukázala být velmi vstřícná k celiakům. V obchodě při hlavní ulici nabízeli domácí bezlepkové těstoviny a ve vedlejší restauraci z nich vařili výborné pokrmy.

Malá Fatra
Malá Fatra

První večeře nás čekala ve Štefanové, pod samým úpatím hor. Slovensko potvrdilo své dobré jméno. V jídelním lístku byla čísla za každým jídlem a díky seznamu alergenů jsem nemusela obtěžovat obsluhu, aby mi řekli, co mohu a co ne. Zapečený chřest se šunkou a sýrem byl opravdu výtečný.

Malá Fatra  Malá Fatra  Malá Fatra
Malá Fatra

Jelikož jsem se obávala, že nahoře v kopcích už tento servis nebude, vzala jsem si s sebou malou zásobu bezlepkového jídla. Záhy jsem zjistila, že úplně zbytečně. Hned na první zastávce v Chatě pod Chlebom  jsem jásala radostí, když mi paní za barem prozradila, že veškeré polévky a uzeniny mají bezlepkové. Místo obyčejného vývaru jsem ochutnala místní "kapustnicu" (naší zelňačku) a byla opravdu vynikající.

Obávala jsem se, že bezlepková strava bude v kopcích problém. Obavy byly zbytečné

Nakonec jsme dobroty zapili domácí bezovou a jahodovou limonádou a mohli jsme jít spokojeně spát. Nezklamala ani Chata pod Suchým. Měli totožnou nabídku, jako v Chatě pod Chlebom, jen jim tu chyběla ta vynikající limonáda.

Malá Fatra
Malá Fatra

Veškeré zásoby, které jsem s sebou z obavy tahala, jsem přivezla zase domů. Slovensko mě svým přístupem k lidem s potravinovými alergiemi opravdu nadchlo a určitě se vydám prozkoumat i další slovenské kopce. Dokonce i ceny nebyly přemrštěné na to, že jsme dlabali v takové výšce.

Malá Fatra  Malá Fatra  Malá Fatra
Malá Fatra

Tip na závěr

Pokud plánujete také vyrazit na Malou Fatru, doporučuji si pročíst tyto webové stránky. Pomohou vám usnadnit plánování tras.

Enjoy your journey! :-)

Malá Fatra
Malá Fatra

Komentáře

Obrázek uživatele Pavlína

Velice pěkně napsaný článek. Děkujeme, že jsou lidé, kteří se podělí o své zkušennosti a nám ostatním pomohou při hledání možností bezlepkového stravování.

Obrázek uživatele Veronika Šubrtová

Moc Vám děkuji, jsem ráda, že se mohu o své zážizky podělit a zároveň tím alespoň trochu někomu pomoci usnadnit cestování po světě. :) Ještě jednou děkuji.

Obrázek uživatele návštěvník

My sme mali tiež výbornú skúsenosť koliba s hotelom Diery majú dokonca bezlepkové šúlance , vynikajúce sladučké , priateľ si pokutnal. Nachádza sa hneď na začiatku vstupu do Dier.

Obrázek uživatele Veronika Šubrtová

Výborný tip, tam jsme se při naší túře nezastavili :) určitě příště vyzkoušíme také. Moc děkuji

Obrázek uživatele Ira

Úžasně napsaný článek. Letos jsme chtěli vyrazit právě do Terchové.Měla jsem také obavy stran jídla. Nakonec jedeme do pensionu v Harachově s vlastní kuchyní....jak ráda bych měla v klidu polopenzi a nemuse la nic nikomu vysvětlovat a doprošovat se. Díky, Vroniko, příští rok to určitě dopadne....Díky, díky, díky :-D Ira

Obrázek uživatele Veronika Šubrtová

Není vůbec za co děkovat, určitě sledujte další články, kam můžete vyrazit. Chystá se Chorvatsko, Gruzie a Bulharsko ... :) Jsem ráda, když slyším, že to co dělám, lidem pomůže :)

Obrázek uživatele Míša

Děkuji moc za článek, moc mne povzbudil :-) ! Vím teprve 3 dny, že mám celiakii (je mi 31 let).. Fatru a Tatry mám moc ráda, tak mne uklidnilo, že jsou tam k celiakům tak vstřícní. Ještě jednou děkuji a přeji další vydařené cesty!! Míša

Obrázek uživatele Veronika Šubrtová

Jsem moc ráda, že mohu pomoci i Vám. Pokud mohu poradit, já sama jsem s cleiakií bojovala dlouho ... je třeba ji brát jako něco nového a pro sebe i zravého - začnete lépe jíst a exitují horší věci. Jak vidíte sama, dnes exituje mnoho cest a způsobů, jak zvládnout i těžké situace:) Všechno zvládnete:)Držím palce V.

Obrázek uživatele Renáta Habrová

Dobrý den,reaguji na Váš podnět,že máte teprve krátce celiakii..kontaktujte mne prosím na meil renatahabrova@centrum.cz...ráda Vám zašlu informace o této dietě..vše s ní spoljené.S pozdravem RHabrová.Praha

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA
Ochrana před spamem.
Reklama
TOPlist