Analýza tělesného složení

Analýza tělesného složení je dobrým pomocníkem při sledování Vašeho zdravotního stavu. Většina z nás se zaměřuje pouze na hmotnost a sleduje své tělo v zrcadle. Ano, i toto je důležitým parametrem, ale mnohem důležitější je to, z čeho je naše hmotnost složená, tedy co se skrývá uvnitř.

V dnešní době existuje mnoho analyzátorů tělesného složení. Liší se od sebe cenou, použitou technologií, výsledky měření, metodikou měření a co je nejdůležitější, přesností měření. Mezi nejznámější značky patří Bodystat, Tanita a InBody Omron. Pro domácí měření Vám postačí váha s některými funkcemi, ale pokud chcete přesné výsledky a sledovat historii svých měření do budoucna, navštivte specializované pracoviště, které používá některý z profesionálních analyzátorů.

Co přístroje měří?

Po krátkém měření zjistíte, kolik Vaše tělo obsahuje tuku, aktivní svalové hmoty, vody, jaká je hodnota Vašeho bazálního metabolismu, doporučená kalorická spotřeba a některé přístroje nabízí i segmentální analýzu. Výsledky profesionálních analyzátorů jsou vyhodnoceny v počítačovém programu s přehledným grafickým výstupem, který Vám odborník vysvětlí a na jehož základě vydá doporučení.

Na jakém principu přístroje pracují?

Analyzátory pracují s technologií bioelektrické impedanční analýzy (BIA), která využívá slabého elektrického impulsu ke zjištění složení těla. Je to neinvazivní a rychlá metoda, pro jejíž maximální přesnost je důležité dodržovat metodiku měření. Bioelektrická impedance měří odpor vůči toku elektrického proudu tělem a stanovuje elektrickou impedanci tělesných tkání.

Pro co vše je analýza tělesného složení vhodná?

  • pro odhalení nadváhy či obezity
  • pro sledování obsahu svalové a tukové tkáně, pokud jste se rozhodli žít zdravým životním stylem
  • pro rychlé hodnocení výživového stavu organismu (velice vhodné u osob s podezřením na podvýživu, mentálních poruch příjmu potravy, seniorů)
  • pro sledování otoků
  • pro sportovce

Kdy se měření nemůže provádět?

  • pokud máte kardiostimulátor či jiný přístroj v těle, který vydává elektrické impulsy (došlo by k narušení činnosti Vašeho stimulátoru)
  • v těhotenství (tělesné složení není přesně změřitelné)
  • při menstruaci (dochází k zadržování vody v těle)
  • při užívání diuretik a jiných léků ovlivňujících ledviny a močový měchýř (díky ovlivnění vodního hospodaření organismu není měření přesné)

V naší výživové poradně studia Nutribju používáme profesionální analyzátor tělesného složení Bodystat 1500. Všichni registrovaní úživatelé magazínu Život s dietou mohou využít akční cenu měření 300 Kč, včetně odborné interpretace výsledků a zaslání grafického výstupu ve formátu JPEG na email.

Bodystat 1500

Více o Bodystatu 1500 naleznete zde: http://www.nutribju.cz/bodystat/

Reklama
TOPlist