Celiakie

CeliakieCeliakie, neboli celiakální sprue či glutenová enteropatie, je chronické zánětlivé onemocnění střeva autoimunitního charakteru, které je geneticky podmíněno. Jedním dechem je nutné dodat, že celiakální sprue není alergií, ale potravinovou intolerancí na lepek. V těle celiaka, který přijímá lepek, probíhá reakce vůči buňkám střeva s atrofií klků.

Příznaky a diagnostika

Celiakií trpí dvakrát častěji ženy než muži. Celiakie je někdy klinicky bezpříznaková, potom je její rozpoznání velmi obtížné. Další forma onemocnění se projevuje bez typických gastrointestinálních obtíží a klinicky se objevují anémie, nebo například nevysvětlené neurologické obtíže. V případě aktivní formy je příznaků celá řada, ale taktéž nemusí být jejich rozpoznání jednoduché. Často se objevují zapáchající průjmy, ale část pacientů má problémy i se zácpou. Lidé špatně celkově prospívají, jsou unavení, ztrácí hmotnost, mají často menší vzrůst atd.

Poškozené střevoDalší velkou skupinou příznaků jsou symptomy vzniklé na podkladě nedostatku mikronutrientů. Typicky anémie, osteomalacie a krvácivé projevy. U těžších forem se vyskytují neurologické příznaky. Někdy se na celiakii může vyslovit podezření i v dermatologické ambulanci. Pokud lékař odhalí kožní změny zvané dermatitis herpetifomis Duhring, doporučí vyšetřit pacienta na celiakií. Pokud je nález pozitivní, tak v léčbě kožních změn napomůže dodržování bezlepkové diety.

Celiakie se diagnostikuje jak u dětí, tak u dospělé populace. V dospělosti je nejčastěji diagnostikována ve 30. až 40. roce.  Diagnosticky velmi hodnotné jsou klinické příznaky, podle kterých je možné uvažovat o celiakii. Dále se provádí krevní vyšetření (stanovení protilátek proti tkáňové transglutamináze a endomyziu). Velmi důležité je provedení enterobiopsie s pozitivním nálezem. Jako poslední kousek do skládačky musí pasovat pozitivní odpověď na bezlepkovou dietu.

Bezlepková dieta - jediná forma léčby

Jediná účinná léčba celiakie je dodržování bezlepkové diety. Z přijímaných potravin je nutné vyřadit všechny potraviny, které obsahují lepek. V praxi jsou to potraviny, které obsahují pšenici, žito, ječmen a pro striktní dodržení i oves a produkty obsahující oves.

PečivoPři zjištění onemocnění není většinou střevo v dobrém stavu a proto se doporučuje na určitou dobu omezit konzumaci smažených a velmi tučných pokrmů a také se omezuje mléko a mléčné výrobky. Vše záleží na individuální snášenlivosti jedince. Postupem času bude moci nemocný konzumovat tučné pokrmy i mléko a výrobky z něho bez omezení. Je potřeba je začít po určité odmlce znovu pomalu zařazovat do jídelníčku. Nezapomínejte, že mléko a mléčné výrobky jsou pro člověka dobrým zdrojem vápníku, proto je vhodné tyto potraviny konzumovat.

Vápník lze získat i z některých nemléčných potravin, jako je například brokolice a mák, ovšem množství příjmu těchto potravin obvykle bývá nízké oproti množství mléka a mléčných výrobků, které jedinec přijímá. Vhodným zdrojem vápníku jsou tvrdé sýry, které většinou nezpůsobují problémy ani pokud je doporučeno omezit příjem mléka a mléčných výrobků. Důvodem je nízký obsah laktózy, která může u některých jedinců se střevním postižením podporovat průjem.

Bezlepková stravaV bezlepkové dietě se uplatňují dvě skupiny potravin. Jsou to potraviny přirozeně bez lepku a potraviny bezlepkové po úpravě. Potraviny přirozeně bez lepku jsou rýže, proso, kukuřice, pohanka, amarant, brambory, zelenina, ovoce, ořechy, maso, mléko apod. Potraviny označené jako potraviny s velmi nízkým obsahem lepku nesmí obsahovat více jak 100 mg lepku na 1 kg potraviny a potraviny s obsahem lepku 20 mg na 1 kg jsou označovány jako bez lepku. Bezlepkové potraviny mohou být označeny mezinárodním symbolem "přeškrtnutý klas".

Celiak by měl mít na mysli i možnost skrytého lepku v potravině. Například ve zmrzlině, konzervách, sušenkách, uzeninách apod. Pro lidi s celiakální sprue a pro rodiče malých pacientů je nutné se naučit číst etikety potravin a naučit se rozpoznávat potraviny vhodné a nevhodné.

Ovocný džusDietu je nutné dodržovat, aby bylo střevo schopné vstřebávání a předešlo se tak jak nepříjemným průjmům, tak karencí vitamínů, minerálních látek, ale i makroživin. Celiakální sprue je prekancerózou, může být tedy předstupněm pro rakovinu. Lidé, kterým byla diagnostikována, by měli myslet na sebe a dodržovat potravinové omezení. Dieta může být někdy nepříjemná, ale myslete na svoje zdraví. Dieta vás naučí kupovat často kvalitnější výrobky, které budou zpravidla chutnější. Naučte se bezlepkovou dietu využívat a možná si nakonec svoje dietní omezení budete užívat.

Citace:

SVAČINA, Štěpán. Poruchy metabolismu a výživy. Praha: Galén, 2010, xxii, 505 s. ISBN 978-807-2626-762.
SVAČINA, Štěpán. Klinická dietologie. Vyd. 1. Praha: Grada, 2008, 381 s. ISBN 978-80-247-2256-6.
PAVELKOVÁ, Kateřina a Pavla BUREŠOVÁ. Celiakie, bezlepková dieta: Lepek a bezlepková dieta, jak se celiak může chránit. [online]. [cit. 2012-11-23]. Dostupné z: http://www.szpi.gov.cz/docDetail.aspx?docid=1000147&nid=11325&chnum=2


Autor článku: Nikola Trenzová, vydáno 26. 11. 2012

Komentáře

Obrázek uživatele Monika Osvaldová

Dá se Celiakie vyléčit?

Obrázek uživatele Radan Tuhý

Dobrý den,
celiakie je bohužel v současné době považována za neléčitelné onemocnění, které lze řešit pouze dodržováním bezlepkové diety.

Obrázek uživatele Bea

Obrázek uživatele Martin

No tak to jsem teda zvedavej, protoze o tomto se mluvi uz celkem dlouho, je to vubec mozne to vylecit? Nechce se mi tomu moc verit.

Obrázek uživatele johnym

Liek uz existuje. Prave je vo faze testovania. Na trh by sa mal dostat v roku 2017. Pripajam odkaz. Skuste pogooglit, dozviete sa este viac.http://en.wikipedia.org/wiki/Nexvax2

Obrázek uživatele Jáchym

To vypadá skvěle. Že bychom mi celiaci měli konečně možnost zase normálně jíst??? WOW!!

Obrázek uživatele Magda

O tom jsem vůbec nevěděla. Opravdu zajímavé. Snad se to opravdu jednoho dne povede a vnouček bude mít možnost jíst bez omezení. :-) To mě opravdu potěšilo! Zatím vymýšlím, jak mu stravu co nejvíce zpestřit. Dělám mu do školy takové svačinky, že mu spolužáci skoro závidí. Nedávno jsem si koupila novou domácí pekárnu s bezlepkovým programem z Dommo.cz a začala jsem péct chleba. Pokud byste někdo měl dobré recepty na bezlepkové pečení, tak budu ráda, když se podělíte.

Obrázek uživatele Anýžová Lenka

Podle toho v jakpm je stádiu. Ve většině případech se na bzl. dietu přijde v pozdějším věku, při němž je stav v takovém stádiu, že není lečitelný. Pokud se na to přijde v brzkém věku či stádiu a nasadí se přísná léčba, pak lze potlačit, či vyléčit uplně.

Obrázek uživatele michala

Včera jsem se dozvěděla že mám celiakii a jsem z toho docela špatná, nevím co mužu a co nee, tak pořád sedím u počítače. Snad si zvyknu.

Obrázek uživatele Radan Tuhý

Dobrý den,
není to tak hrozné, jak se na první pohled zdá. Na webu máme poměrně dost článků, které by mohly pomoci se zorientovat. Případně mi můžete zkusit napsat i mail na radan@zivotsdietou.cz, mám v plánu vytvořit článek týkající se začátků s dietou, takže Vaše případné dotazy by mohly být cennou inspirací.

Obrázek uživatele Babička Vladimíra

Dobrý den, nestačí, že před rokem mé 8-mi leté vnučce dg.- CELIAKII a dnes se po týdnu vrátila s nemocnice, kde se k nemoci přidal DM 1. st. Aplikujeme inzulíny a je to velmi smutné a náročné pro celou rodinu.Připravovat jídlo,bude náročné a má k Vám prosbu, zda existují nějaké brožury, které by nám pomohly a nasměrovaly nás s dcerou. Děkuji za radu - babi Vlaďka z Brna.

Obrázek uživatele Radan Tuhý

Dobrý den,
mrzí mě, že Vaší vnučce diagnostikovali kromě celiakie i DM 1. stupně, je to určitě nepříjemné omezení. Vývoj v této oblasti jde ale velmi rychle dopředu, proto je reálná šance, že brzy bude k dispozici efektivnější forma léčby, než máme k dispozici nyní.

Co se týká informací k celiakii, tak průběžně vydáváme články i recepty, které lze často (třeba s drobnými úpravami) využít i ve Vašem případě. Dále jsme vydali článek týkající se i Diabetu: http://www.zivotsdietou.cz/informace-a-nemoci/diabetes-mellitus - je sice zaměřený na popis nemoci jako takové, ale pro lepší představu lze využít.

Nic z informací ale určitě nenahradí informace od lékaře a pravidelné kontroly.

Na začátek takové diety bývá obvykle nejsložitější vytvořit v rámci možností co nejpestřejší jídelníček. K tomu by mohli pomoct vystudovaní výživoví specialisté, kteří si jsou potravinových omezení velmi dobře vědomi a dokážou sestavit jídelníček na míru. Sice je to relativně dražší služba, ale mohla by pomoci. Pokud budete mít zájem, mohu se pokusit Vám nějaké možnosti doporučit. V takovém případě mě prosím kontaktujte na radan@zivotsdietou.cz a můžu se pokusit Vás na někoho nasměrovat.

Obrázek uživatele Babička Vladimíra

Dobrý den p. Mgr. TUHÝ - moc děkuji za Váš náhled a na případné nasměrování ke specialistovi. To víte, mě tato skutečnost tak "rozhodila", že jsem hned napsala na stránky - život s dietou. Jste milý,je to daná skutečnost a tak se musíme s ní poprat. Pomáhá nám i druhá dcera - teta Martina. Vnučka je řádně z nemocnice v Novém m. na Moravě - proškolená a rovněž rodiče byli řádně poučeni. Holt, takový je život! ještě jednou díky za Váš čas a podporu - babička Vlaďka - Brno.

Obrázek uživatele Nikola Trenzová

Dobrý den,
DM 1 a celiakie jsou tak zvané přidružené nemoci a velmi často se vyskytují společně. Nevěšte hlavu! Z počátku může vypadat dieta a celý léčebný proces velmi složitě, ale časem si na vše přivyknete Vy, Vaše dcera i vnučka a nebudeme mít sebemenší problém. Pokud už rok dodržujete s vnučkou bezlepkovou dietu, kterou zajisté zvládáte, tak dodržování opatření souvisejících s DM 1 zvládnete zajisté velmi snadno. Je naprosto v pořádku, že se snažíte vyhledat pomoc zkušených a obrátit se s problémem na odborníky v oblasti výživy. Radan Tuhý Vám zajisté poskytne kvalitní kontakty na vysokoškolsky vystudované nutriční terapeuty, kteří Vám ochotně pomohou zvládnout danou situaci. Budu držet palce! S pozdravem, Nikola Trenzová

Obrázek uživatele Babička Vlaďka

Dobrý den sl. Nikolko Trenzová, rovněž i Vám moc děkuji za Váš čas k odpovědi na můj problém. Jste báječní - Vy i p. Mgr. Tuhý. Přeji Vám, ať Vám ta empatie k nám nemocným a potřebným teplého slova vydrží co nejdéle. Krásné babí léto a ještě jednou děkuji za podporu - babi Vlaďka Brno

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA
Ochrana před spamem.
Reklama
TOPlist