Tipy na zdravou a vydatnou snídani

Tipy na zdravou a vydatnou snídani
Víte, že snídaně je jedno z nejdůležitějších jídel? Proč je vlastně potřeba se ráno nasnídat? Je možné ke snídani pít kávu? Co by měly snídat děti? Nejen na tyto otázky odpovídá náš dnešní článek

Snídaně. Poslední dobou velmi omílané téma časopisů, zdravotníků, televizních pořadů a reklam. Téma, které s sebou přináší spousty dalších otázek.

  • "Je opravdu tak důležité začít den pořádnou snídaní?"
  • "Co to vlastně znamená pořádná snídaně?"
  • "Mohu k snídani pít kávu?"
  • "Co by měly snídat děti?"

Na první otázku je odpověď zcela jasná. Ano, snídaně je jedním z nejdůležitějších jídel dne. Lidské tělo je totiž po dlouhé noci vyhladovělé a dehydrované. Zkuste si představit, že byste během celého dne osm i více hodin nic nejedli ani nepili a pak se z nějakého důvodu ani nenavečeřeli. Muselo by Vám být jasné, že je něco špatně. A hlavně se vsadím, že byste měli ukrutný hlad a žízeň. Přesně to cítí Vaše tělo po dlouhé noci bez jídla a pití.

Tělo je po dlouhé noci vyhladovělé
Tělo je po dlouhé noci vyhladovělé

Někdo z Vás si může říct, že v noci se přece jen spí a odpočívá a k tomu není žádná energie potřeba. Omyl. V noci Vaše tělo regeneruje a sbírá síly na další den, také musíte dýchat a musí Vám bít srdce. Všechny tyto pochody spotřebovávají energii, především ve formě cukru v krvi, který musíte ráno patřičně doplnit.

Jak by to tedy mělo vypadat?

Ideální je, když se ráno najíte do hodiny po probuzení. Není tedy řečeno, že byste měli jíst ihned, jak vstanete, ale ti z Vás, kteří hned nemají chuť k jídlu, se klidně mohou nasnídat, až dorazí do práce. Pořád lepší, než kdybyste vynechali snídani úplně.

Reklama

Takovouto snídaní v práci ale určitě nemám na mysli to, že si cestou koupíte dvě koblihy a černou kávu, kterou sníte buď ještě v autě, nebo za pochodu do práce. Takováto snídaně Vám sice dodá tzv. rychlé cukry a kofein, ale spolu s tím i spoustu přepáleného tuku, a ještě se kávou více dehydrujete, za což Vám Vaše tělo v budoucnosti určitě nepoděkuje.

Na správnou snídani stačí i 20 minut, je ale důležité udělat si čas a jíst v klidu

Na správnou snídani byste si měli udělat dostatek času, ale není ho potřeba zas tak moc. Stačí Vám 20 minut. Připravte si všechno, co plánujete zkonzumovat, prostřete si to na stůl a hezky v klidu si k snídani sedněte. Žádné lítání s toustem do koupelny a zpátky nebo fénování vlasů s hrnkem kávy v druhé ruce.

Snídaně by měla představovat 20 až 25 % energetického příjmu za celý den, takže byste ji opravdu zanedbávat neměli. Skládat by se měla ze všech základních složek výživy. Z tzv. pomalých sacharidů (celozrnné pečivo, ovesné vločky, pohanka, ovoce, zelenina), tuků i bílkovin (kysané mléčné výrobky, tvrdé sýry, vejce, kvalitní šunka).

Snídaně by měla obsahovat 20-25 % energetického příjmu
Snídaně by měla obsahovat 20-25 % energetického příjmu

Nezapomínejte také na pitný režim. Kávu si klidně dát můžete, ale k tomu byste měli vypít minimálně stejné množství jiné tekutiny - neslazeného ovocného čaje, vody nebo ovocné šťávy. Některým lidem vyhovuje začít den sklenicí vlažné vody s citrónem.

Pro děti je snídaně ještě důležitější, především proto, že se naučí snídat

Pro děti je snídaně stejně důležitá, ne-li důležitější než pro dospělé. Hlavně to, že si na snídání zvyknou a pak s tím nebudou mít problémy v dospělosti. Snídaně je prostě základ zdravých stravovacích návyků, a to je něco, co bychom naše děti měli učit. Pokud uvidí, že Vy, jako jejich rodiče snídáte ve spěchu nebo nesnídáte vůbec, nemůžete se jim divit, že to v budoucnu budou dělat stejně jako Vy.

Co si tedy nejlépe dát k snídani?

Ráno je ideální čas na kysané mléčné výrobky, jako je bílý jogurt, kefír nebo acidofilní mléko. Můžete zkusit i výrobky ze sojového nebo kozího mléka. Přidejte jakékoli ovoce (banán, jablko, jahody, pomeranč), ovesné vločky, ořechy, semínka nebo i sušené ovoce. Pokud si nehlídáte váhu a potrpíte si na sladké, přidejte například med, javorový sirup nebo ovocnou zavařeninu. Lepší když si sladké dáte ráno, než kdybyste to celý den vydrželi a pak to doháněli večer před spaním. Tato snídaně Vás jistě zasytí na celé dopoledne a v pozdějších hodinách Vás díky ní nebude honit mlsná.

Mléčné výrobky
Mléčné výrobky

Výbornou záležitostí k snídani jsou různé druhy kaší. Ať už je to klasická ovesná kaše nebo třeba jáhlová nebo pohanková. Můžete opět přidávat různé druhy ovoce a podle libosti a možností doslazovat. Na kaši ale budete potřebovat trochu více času na přípravu, takže je to vhodná snídaně třeba na víkend.

Pokud nejste fanouškem mléčných výrobků a jste zvyklí na nějaké pečivo, upřednostňujte  jeho celozrnné varianty. Obsahují více vlákniny, čímž Vás zasytí na delší dobu. Na pečivo si můžete dát například žervé, tvarohovou pomazánku s pažitkou, trochu másla nebo margarínu. Přidejte tvrdý sýr, kvalitní šunku, uzeného lososa, nebo klidně i vejce uvařené na tvrdo, rajče, pár plátků okurky nebo papriky a máte vynikající snídani připravenou za pár minut.

Kvalitní snídaně je důležitá i pro děti
Kvalitní snídaně je důležitá i pro děti

Pro děti nejsou úplně vhodné reklamami propagované slazené cereálie. Jakmile je jednou naučíte na sladké, těžko je to budete někdy odnaučovat. Lepší než slazený ovocný jogurt s lentilkami pod víčkem je obyčejný bílý jogurt, který můžete lehce osladit zavařeninou nebo medem, přidat trochu sypaného (ne zapékaného) müsli s ovocem nebo ořechy, nebo klidně namažte celozrnný chléb trochou žervé a přidejte plátek sýra nebo kvalitní šunky Nezapomeňte také na kousek ovoce nebo zeleniny a neslazený čaj nebo naředěnou ovocnou šťávu. I děti musí po ránu doplnit tekutiny.

Co byste naopak k snídani jíst neměli?

Ne zcela ideální je tak oblíbené sladké pečivo (koláče, koblihy, šátečky), pražené a doslazované cereálie, smetanové jogurty a tučné mléko, uzeniny, tučné a tavené sýry, majonézové saláty a slazené nápoje. Pokud jste ale zdraví a nebojujete s nadváhou, určitě Vás čas od času podobná snídaně nezabije, ale zároveň Vašemu tělu nic moc dobrého nepřinese.

Tak co, zkusíte se zítra ráno konečně v klidu nasnídat?

Komentáře

Obrázek uživatele Maruska

Doporučuju těm, kteří jsou závislí na kávě, klidně střídat kávu s kávovinovými nápoji, které neobsahují kofein :)

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA
Ochrana před spamem.
Reklama
TOPlist