Kdo je odborníkem

Ve světě výživového poradenství Vám může radit každý. Zdá se Vám to divné? Bohužel je to tak, výživové poradenství spadá pod živnosti volné a je zde uvedeno jako Poradenská a konzultační činnost. Takže je klidně možné, že se svým problémem navštívíte člověka, který nemá žádné odborné vzdělání a vlastní pouze certifikát z nějakého „odborného“ kurzu. Je tedy na místě vyžadovat od Vámi vybraných terapeutů doklad o jejich vzdělání či způsobilosti.

V oblasti výživového poradenství můžete narazit na různé názvy, jakými se pracovníci v této oblasti označují. Při kontrole jejich diplomů byste měli upřednostnit ty, kteří vystudovali obor Výživa člověka či Nutriční terapeut na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně (titul Bc či Mgr.), obor Nutriční terapeut na VOŠ (titul Dis.), či lékaře se specializací v obezitologii (MUDr.).

Pojďme si udělat jednoduchý průřez touto problematikou a objasnit si kompetence jednotlivých pracovníků v oblasti zdravého životního stylu či léčebné výživy.

Dietní sestra

Je absolventkou stejnojmenného oboru na střední zdravotnické škole. Často se uplatní v nemocnicích, avšak nemá takové znalosti jako nutriční terapeut.

Nutriční terapeut

Je absolventem vysoké či vyšší odborné školy se zaměřením na výživu. Mezi jeho znalosti patří fyziolgie, biochemie, základy anatomie, patofyziologie výživy a metabolismu, klinická výživa. Je přímým prostředkem v komunikaci mezi pacientem a lékařem na v oblasti problematiky výživy. Bohužel se takto nemohou dle platné legislativy nazývat absolventi oboru Výživa člověka z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně, kteří jsou vedeni díky akreditaci oboru jako Asistenti ochrany veřejného zdraví. Jejich znalosti však jsou na dostačující úrovní jako u absolventů nově akreditovaných oborů.

Výživový poradce

Je absolventem rekvalifikačního kurzu o různé délce a kvalitě. Tyto kurzy jsou často s akreditací Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Kurzy zaštiťují různé organizace a většinou postrádají jakoukoli praxi, takže jejich absolventi znají pouze teoretické základy problematiky výživy. Na praxi se intenzivně zaměřují pouze vysoké a vyšší odborné školy, aby jejich absolventi byli připraveni řešit skutečné problémy při práci s pacientem. Ve většině případů Vám budou nabízet různé potravinové doplňky, které si musíte zakoupit za nemalé ceny, jejímiž jsou distributory. 

Poradce zdravého životního stylu

Tímto označením se může honosit každý, kdo se rozhodne ve světě výživy pohybovat. Ve většině případů se jedná o osoby, které považují vlastní životní styl za ten správný. Vycházejí ze svých úspěchů a snaží se přesvědčit i ostatní, že k nim mohou dojít. Mnohdy doporučují vegetariánství, makrobiotiku a jiné alternativní výživové směry. Také prodávají doplňky stravy či „zázračné“ detoxikační přípravky.

Obezitolog

Je lékař, který se zaměřuje na diagnostiku a léčbu obezity. Je jediným pracovníkem v oblasti výživového poradenství, který může předepisovat velmi striktní redukční diety (VLCD). Seznam obezitologických pracovišť a lékařů obezitologů naleznete na stránkách České obezitologické společnosti. www.obesitas.cz

Wellness poradce

Kombinuje různé techniky k navození psychické a fyzické pohody jako jsou masáže, cvičení, relaxační techniky se zaměřením na zmírnění stresu a únavy. V mnoha případech je pracovníkem v centru, kde můžete absolvovat různé kůry na profesionálních přístrojích jako jsou například přístrojové lymfodrenáže. Nezaměřuje se primárně na snižování hmotnosti v kombinaci se zdravým životním stylem a dlouhodobým efektem.

Pokud si nejste jistí, koho máte ve výživové poradně vlastně před sebou, nebojte se a zeptejte se na jeho dosažené vzdělání a praxi. Většina odborníků má své životopisy na webových stránkách či diplomy v ordinacích.

Reklama
TOPlist