Nápoj jménem Coca-Cola

Co se zkusit podívat na coca-colu? Většina z nás si asi dokáže představit, že nejde o nic zdraví prospěšného. Někteří se proto tomuto nápoji vyhýbají velkým obloukem, jiní vědí, že hřeší, ale přesto si coca-colu upřít nedokáží. Jak to tedy ve skutečnosti je? Co všechno se skrývá v jejím složení?

S receptem na coca-colu přišel v roce 1886 lékárník John Stith Pemberton v americkém městě Atlanta. Vůbec první coca-cola obsahovala dvě hlavní složky kokain a kofein. Podle některých zdrojů byl tento nápoj již od počátku nealkoholický, jiné prameny píší, že se do první coca-coly přidávalo i víno, které později z původní receptury zmizelo, a obyčejnou vodu nahradila sodovka.

Tvůrce coca-coly propagoval svůj nápoj jako posilující prostředek, který osvěžuje ducha, pomáhá proti únavě a bolesti hlavy. Užívat ho podle Pembertona mohli také ti, kteří prodělali chřipku a potřebovali dodat nové síly svému tělu.

Reklama

V roce 1903 či 1904 došlo k zásadní změně ve složení černého nápoje. Veřejnost se postavila proti přidávání kokainu do coca-coly. Kokain byl však nahrazen zvýšením obsahu kofeinu.

Aby coca-cola měla svou „tradiční“ chuť, je však i v dnešní době do složení přidáván výtažek z koky, který je zbavený kokainu. Firma vyrábějící coca-colu se snažila přidávání výtažku kvůli veřejnému mínění tajit a dokonce se pokusila odebrat koku z receptu. Tato změna, ale vedla k tomu, že se coca-cola začala prodávat v menší míře, a tak se vedení společnosti k výtažku koky vrátilo.

Co se skrývá v coca-cole?

Přesné složení coca-coly je přísně střeženým tajemstvím. Kromě tajné ingredience a výše zmíněného extraktu z koky najdeme v coca-cole limetkovou šťávu, vodu, malé množství karamelu a vanilky. Nejproblematičtější jsou však poslední tři látky - kofein, cukr a kyselina fosforečná.

Kofein

To, že je kofein návykovou látkou, není asi třeba zmiňovat. Coca-cola tak může mít pro některé lidi podobné účinky jako káva. Může ale způsobit například nervozitu a problémy se spánkem. Kofein také zvyšuje krevní tlak či cholesterol a z těla vyplavuje důležité minerály a vitamíny.

Společnost musela kvůli obsahu kofeinu čelit několika žalobám

Společnost vyrábějící tento nápoj musela dokonce kvůli obsahu kofeinu čelit několika žalobám. Díky těmto sporům nemůže ve svých reklamních kampaních oslovovat děti mladší dvanácti let.

Cukr

Každý z nás alespoň občas zhřeší na něčem sladkém, v případě coca-coly však cukr přesahuje zdravou míru. Uvádí se, že v půl litru tohoto nápoje se skrývá až patnáct kostek cukru. Zubaři upozorňují, že pravidelným pitím coca-coly se naleptává zubní sklovina a zuby se tak kazí ve větší míře. Cukr dokáže zvýšit hladinu inzulínu v těle, což může způsobit vysoký krevní tlak, obezitu, onemocnění srdce nebo cukrovku.

Na trhu jsou v dnešní době k dostání i varianty bez cukru. Ani v tomto případě však nejde o nic zdraví prospěšného. Umělá sladidla, která nahradí v light verzích cukr, sama o sobě k obezitě nevedou, avšak při pití takovýchto nápojů se člověk nezbaví chuti na sladké a většinou pak stejně něco dobrého k mlsání vyhledá. Náhradní sladidlo, které je ve sladkých nápojích obsaženo se nezývá aspartam a bývá také předmětem dohad. Spekuluje se totiž o jeho možných rakovinotvorných účincích.

V současné době testuje firma vyrábějící coca-colu novou verzi tohoto nápoje v zeleném přebalu a s označením Life. Tato coca-cola by měla obsahovat méně než polovinu cukru a mělo by v ní být obsažené přírodní sladidlo z jihoamerické byliny zvané stevia.

Avšak ani v coca-cole bez cukru nechybí kyselina fosforečná.

Kyselina fosforečná

Kyselina fosforečná dodává coca-cole její „tradiční“ štiplavou chuť. V malých dávkách není tato kyselina zdraví škodlivá. Lidské tělo přece jenom potřebuje malé množství fosforu pro pevné a zdravé kosti a zuby. Lidé přijímají fosfor v běžné stravě, proto není ve většině případů třeba ho dále nějakým způsobem doplňovat.

Větším problémem je naopak přebytek této látky. V případě nadbytku fosforu na sebe naváže kyselina fosforečná vápník a společně se vyloučí z lidského organismu jako fosforečnan vápenatý. Takto se v těle naruší rovnováha mezi vápníkem a fosforem a dojde k úbytku vápníku. Nedostatek vápníku pak může zejména u dětí a mladistvých způsobit osteoporózu a změkčení kostí a zubů.

Navíc by měl mít člověk na paměti ještě jednu věc. Pokud konzumuje stravu, která mu nedodává vyrovnaný přísun ostatních minerálních látek, mohou být následky nadměrného příjmu fosforečnanů mnohem horší.

Co říci závěrem?

Cílem tohoto článku nebylo prvoplánově někoho odrazovat od pití coca-coly. Ať si každý sám udělá názor, zda je pro něho coca-cola vhodným nápojem. Stejně tak, ať si každý sám vyzkouší, zda coca-cola dokáže odstranit rez z hřebíku nebo vyčistit toaletní mísu, tak jak to popisují mnohé internetové stránky.

Sladké nápoje je možné konzumovat, ale spíše jako zpestření pitného režimu

I v tomto případě bude platit pravidlo „všeho s mírou“. Sladké nápoje je možné konzumovat, ale spíše jako zpestření pitného režimu. Coca-colu můžete využít třeba pro rychlé doplnění sacharidů při tréninku nebo jiné fyzické námaze. V tomto případě pomůže tělu tak, jako byste vypili jedno pivo. Vychlazenou coca-colu lze také podávat při žaludečních obtížích, nejdříve tedy po malých lžičkách.

Avšak přeci jen, pokud chcete dodržovat zdravou životosprávu, zařaďte do svého pitného režimu raději vodu nebo neslazené ovocné a zelené čaje.

Komentáře

Obrázek uživatele Hofi

Atlanta neni stat, ale mesto ve state Georgia :-)

Obrázek uživatele Radan Tuhý

Děkujeme za upozornění, překlep jsme opravili. ;-)

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA
Ochrana před spamem.
Reklama
TOPlist